EN

en

AR

FR

%100 ÇAM PELET

%100 ÇAM PELET

Dünya genelinde artan enerji maliyetleri ve fosil yakıtların çevreye verdikleri ciddi zararlar nedeniyle, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep her geçen gün artmaktadır.

Isınma ve enerji üretiminde kullanılan pelet, yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Çok farklı cinste atıkların çeşitli basınç ve ısıl işlemlerden geçmesiyle belirli ebatlarda granül haline getirilmesiyle üretilen peletler, enerji verimliliği açısından büyük farklar göstermektedir.

Çam ağacından (Pinus Sylvestris) üretilen pelet ise ısıl enerji verimliliği bakımından diğer tüm pelet çeşitlerinin önüne geçmektedir ve en verimli pelet türü olarak tanınmaktadır.

Buna karşın, çam ağacından (Pinus Sylvestris) üretilen peletlerin hammadde maliyeti diğer pelet türlerine daha yüksek olduğu için, satış fiyatları da daha yüksektir. Bu nedenle, hammadde maliyetlerini düşürmek amacıyla çam peletlerin içerisine diğer ucuz (az kalorili) ağaçlar ve çeşitli zararlı kimyasallar barındıran sunta, MDF gibi ürünlerin atıkları karıştırılmaktadır.

Ayrıca, nakliye de üretilen peletin fiyatlandırılmasında büyük bir yer tutmaktadır. Pelet üretilen tesisin uzaklığı arttıkça doğal olarak satın alma maliyetleri de büyük ölçüde artmaktadır. Pek çok zaman, üretim tesisinin uzaklığı nedeniyle, nakliye bedeli, peletin fabrikadan satın alma bedelini dahi geçmektedir.

MEFE Ticaret (MEFE Foreign Trade):

  • Sadece %100 çam peleti üretimi yapan fabrikalarla çalışıyoruz. Tüm üretim sürecini kontrol ediyoruz ve talep ederseniz size gönderilecek ürünün taleplerinize uygun olduğunun, uluslarlararası denetim firmalarının raporlarıyla onaylanmasını sağlıyoruz.
  • Tüm üretim sürecini kontrol ediyor ve her aşamada size detaylı bilgi veriyoruz. Her bir sevkiyat için aynı sürecin işlenmesini sağlıyoruz. Bu kapsamda, üretici firmalarla yaptığımız sözleşmelerle; peletlerin %100 çamdan üretilmesini, ambalajlama kalitesini ve ambalajlanmış pelet ağırlık miktarının uygun olmasını yasal olarak garanti altına alıyoruz.
  • Çok sayıda fabrika ile çalışarak, oluşabilecek gecikme, üretim kapasitesi doluluğu, hammadde tedarik gecikmeleri vb. sorunların önüne geçiyoruz.
  • Türkiye’nin çok farklı coğrafi bölgelerinde çam peleti üretimi yapan fabrikalarla çalışıyoruz. Bu fabrikaların limanlara uzaklıkları, karayolu nakliye maliyetleri ve diğer maliyetleri hesaplayarak, müşterimizin bulunduğu ülkeye, konuma göre, en düşük nakliye bedelini sağlayacak fabrikaları tercih ediyoruz.

Bu sayede, oluşabilecek tüm engellerin önüne geçerek ürün satışının hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlıyoruz.